До редакції неодноразово звертались мешканці громади зі скаргами на стан дитячих майданчиків, та на випадки травмування дітей. Але влада заявляла, що незацікавлена у співпраці з батьками та в участі громади у житті міста. Нашій редакції вдалося змінити ситуацію, вперше за багато років. Радимо вивчити наш досвід і застосовувати його у вас.

Наше медіа називається «Махала», редакція знаходиться  у місті Болград Одеської області. До редакції неодноразово зверталися мешканці громади щодо незадовільного стану дитячих майданчиків, на яких були випадки травмування дітей. Але люди не знали навіть кому ці майданчики належать і, відповідно, хто має дбати про їхній стан. Подібна ситуація була і на спортивних майданчиках.

Це стало стартовою точкою для нашого проєкту, який ми назвали «Відновлення дитячих та спортивних майданчиків в Болградській громаді: шлях від висвітлення проблеми до пошуку рішення». Головною метою проєкту ми визначили проведення аудиту стану майданчиків, визначення балансоутримувачів, відповідальних за ремонти та наведення ладу. А також, за результатами публічних обговорень та за погодженням з міською владою, ми прагнули, щоб в громаді був складений план ремонту майданчиків, а відповідне рішення влади – оприлюднене в медіа.

Вперше за багато років в нашій громаді є план ремонту майданчиків і гроші на це

Під час реалізації проєкту ми побачили, що влада не бажає в повній мірі вирішувати проблему. Ми намагалися провести спільний рейд зі спеціалістами міської влади, щоб визначити перелік об’єктів для першочергового ремонту. І разом з членами ініціативної групи звернулися до Болградської міської ради з проханням утворити комісію і разом обстежити майданчики, бо члени ініціативної групи та журналісти не є спеціалістами в питаннях благоустрою. Але отримали відповідь, що Болградська міська рада не потребує допомоги громадськості.

Це обурило членів ініціативної групи. Тому ми провели позачергове засідання та написали нового листа в міську раду з проханням озвучити суму запланованих на ремонт коштів та план дій. В результаті влада надала інформацію щодо виділених коштів і планів на 2025 рік. Це стало успіхом, адже це відбулося вперше за багато років. Отже, маємо гарний доказ, що медіа є платформою для спілкування влади та громадськості, і важливе для налагодження діалогу, навіть якщо влада чинить спротив.

Але цей результат, звісно, не був нашим єдиним досягненням. Ми вважаємо не менш важливим, що завдяки проєкту ми, у своїй громаді, створили ініціативну групу, яка хоче змінити ситуацію та покращити стан майданчиків. І що нам разом – медіа та цій ініціативній групі – вдалося звернути увагу влади та громадськості на проблему.

Маємо гарний доказ, що медіа є платформою для спілкування влади та громадськості, і важливе для налагодження діалогу, навіть якщо влада чинить спротив

Скажу окремо про силу прикладу та важливість публічності. Так, декілька з публікацій проєкту ми присвятили позитивному досвіду мешканців села Виноградівка Болградської громади, які написали проєкт та прийняли участь в «Громадському бюджеті», програми якого фінансуються з міського бюджету за ініціативою. Тож ми розповіли мешканцям нашої громади, що наші сусіди за кошти Громадського бюджету зробили реконструкцію паркової зони, де розташовані дитячий та спортивний майданчики. 

Цей досвід надихнув мешканців міста Болград також підготувати проєкт для фінансування через Громадський бюджет. Цим проєктом буде оновлення спортивного майданчику в одному з мікрорайонів міста, який називається військове містечко. Вже розпочалася робота з підготовки документів, про що нашому виданню повідомив член ініціативної групи Олег Мадревський.

Активісти громади також вирішили звернутися до міської ради щодо негайного ремонту майданчику в центрі міста біля пам’ятника Болгарським ополченцями, адже він перебуває у вкрай незадовільному стані. Під час проведення «круглого столу» інспектор з благоустрою Болградської міської ради заявив, що цьому майданчику буде приділена головна увага, і його відремонтують в першу чергу. 

Проведення круглого столу

Описаний нами досвід сусідів надихнув мешканців міста Болград підготувати проєкт для фінансування через Громадський бюджет

Якщо підсумувати, то завдяки нашим зусиллям та активностям за ці декілька місяців, коли ми працювали над проєктом, вдалося досягнути таких результатів.

♦ Тепер в нашій громаді є Реєстр дитячих і спортивних майданчиків

♦ Всі майданчики, які знаходяться на території Болградської громади, тепер взяті на баланс комунального підприємства Болградської міської ради «Горводоканал». Воно взяло на себе зобов’язання відремонтувати усі майданчики

♦ Щоб покращити стан спортивних майданчиків міська влада створила додатково два робочих місця й заклала кошти на оплату праці цих спеціалістів. 

♦ Вперше за багато років Болградська міська рада оприлюднила інформацію про те, скільки коштів закладено в міську програму благоустрою на покращення стану дитячих та спортивних майданчиків. На поточний 2025 рік це 3,7 млн.грн.

♦ Болградська міська рада проінформувала, що в 2025 році планує провести поточний ремонт дитячих та спортивних майданчиків. Будуть виконані такі робот як заміна дошок, фарбування та зварювальні роботи. Роботи планується провести на 16 дитячих та 3 спортивних майданчиках.

♦ Інспектор з благоустрою Болградської міської ради проінформував громадськість під час проведення «круглого столу», що міська рада планує встановити додатково 48 відеокамер, які мають покращити збереження об’єктів благоустрою, до яких відносяться і майданчики.

В основі успіху – комплексність та послідовність зусиль

Величезне значення в цьому проєкті мало те, що він був комплексним. Дуже важливим було створення ініціативної групи, але не менш важливим було і фокусування зусиль медіа «Махала» на ремонтах та наведенні ладу в управлінні роботою дитячих та спортивних майданчиків у громаді. Великий внесок у результативність проєкту зробили як наші публікації, так і організовані нами дискусії, обговорення.

До речі, сукупна аудиторія проєкту перевищила 10 тис. мешканців. Це різні групи людей, адже тема є важливою і для молоді, яка займається спортом, і для мам з дітьми, і для людей середнього віку, які приходять займатися спортом на вуличних тренажерах. Але саме завдяки цілеспрямованій роботі і фокусу наших зусиль, вдалося зосередити увагу багатьох людей та влади на цій проблемі. Після цього і розпочався шлях до її вирішення.

Саме завдяки цілеспрямованій роботі і фокусу наших зусиль, вдалося зосередити увагу багатьох людей та влади на проблемі майданчиків

І навіть ті, хто не користується майданчиками, стали свідками того, як громадськість бореться за право бути почутими, і як влада на це відреагувала. А це – тисячі людей в громаді, які зацікавлені в безпечному дозвіллі дітей та місць для занять спортом.

Також проєкт звернув увагу на ще одну проблему, яку треба вирішувати далі – безкарність тих, хто не береже майно громади. І уся наша громада сподівається, що і додаткові відеокамери, і належна фіксація звернень до поліції у випадках пошкодження майданчиків дадуть свій результат – тобто що випадків вандалізму поменшає.

Мешканці цінують, що наша робота змінила ситуацію

Мешканці високо оцінили наші результати. Медіа «Махала» отримало позитивні відгуки про роботу і подяки за те, що наголосили на проблемі. Загалом мешканці громади заявляють про те, що влада громади не чує людей і не хоче спілкуватися з ними. Тому те, що нам вдалося достукатися до влади, що влада почула людей і навіть передбачила кошти на вирішення проблеми, вони оцінюють позитивно.

Ми ж, у свою чергу, пишаємось довірою до медіа з боку мешканців громади, які підняли актуальну для громади проблему і разом з медіа намагалися її вирішити. Нас дуже надихнуло те, що разом можливо досягти результату. Навіть попри те, що влада письмово нас усіх повідомила у своїй незацікавленості у співпраці та в участі громади у житті міста, стало зрозуміло, що саме громадськість може вплинути на бездіяльність чиновників законним шляхом – через листи, запити на інформацію і оприлюднення інформації. І в решті решт внаслідок відкритого діалогу разом розпочати вирішувати проблему.

Нас дуже надихнуло те, що разом можливо досягти результату. Навіть попри незацікавленість влади у взаємодії

Підсумовуючи, ми показали проблему, звернули увагу влади на необхідність її вирішення, надихнули мешканців на нові позитивні зміни. І якби цього проєкту не було, то проблема незадовільного стану дитячих та спортивних майданчиків залишилася б не вирішеною, а самі майданчики так і продовжували б становити загрозу для дітей та дорослих замість того щоб бути зоною для відпочинку, ігор та занять спортом. 

Саме наше медіа стало майданчиком для ведення діалогу. І хоча він проходив важко, і владі не завжди подобалося, що від них вимагає громадськість, вони все ж таки погодилися змінити ситуацію: створили нові два робочих місця та виділили кошти на ремонт та реконструкцію майданчиків, яку будуть проводити протягом 2025 року, і про це заявили публічно.

Тож наш досвід, на який ми звертаємо увагу колег, полягає в тому, щоб не зупинятися навіть тоді, коли влада не хоче спілкуватися та бачити проблему. Треба шляхом невеликих кроків та спільних зусиль з ініціативними мешканцями прямувати до мети та працювати для громади. Це залучає до роботи нових людей, які бачать спільну роботу, а владу змушує реагувати на озвучені громадськістю проблеми.

Ми і раніше неодноразово піднімали питання незадовільного стану майданчиків і навіть травмування дітей на них. Але саме завдяки проєкту змогли більше зосередитися на цій темі, залучити громадськість до вирішення проблеми. Виходить, що поки ми цього не зробили, проблема не вирішувалась. Іншими словами, реалізація проєкту довела, що піднята проблема дійсно вимагає комплексного підходу та налагодження діалогу влади й громадськості. І медіа стало тим містком, який з’єднав дві сторони, хоч це і відбувалося складно.

Поки ми не зосередились на темі і не залучили громадськість, проблема не вирішувалась

Звісно ж, ми плануємо висвітлювати цю тему й надалі. Неодмінно будемо відслідковувати, як влада виконує свою обіцянку з ремонту майданчиків. Але через брак коштів фінансувати цю роботу не маємо можливості. Тому будемо робити все, що зможемо зробити без грошей.

Важливе оновлення: роботи розпочато

Коли готувалася ця стаття, стало відомо, що комунальне підприємство Болградської міської ради «Горводоканала» розпочало ремонт аварійного дитячого майданчика, відремонтувати який просили члени ініціативної групи та мешканці міста. Про це медіа «Махала» розповів директор КП Анатолій Ільченко. Ми відвідали майданчик і переконалися, що робота, як говорять, кипить.

Працівники демонтували аварійні дерев’яні гойдалки та замість них встановили надійні металеві, зварені з міцних труб. Також оновили гойдалки на ланцюжках -замінили ланцюжки, встановили відсутнє сидіння. До речі, його працівники підприємства знайшли в одному з пунктів прийому металобрухту. 

Ремонт аварійного дитячого майдинчику

Тепер на майданчику будуть чотири відремонтовані гойдалки, дві з яких на ланцюжках. Звісно ж, всі конструкції майданчику також відремонтують та пофарбують. У пісочницю завезуть пісок. На території майданчику встановлять урни для сміття, розчистять тротуар, який повністю вкритий травою. Майданчик змінюється на очах. 

«Ми закупили фарбу, щоб оновити всі майданчики. Мешканці будинків, біля яких ці маданчики знаходяться, знають, що ці майданчики на нашому балансі. Тому нехай приходять: ми дамо фарбу, вони освіжать майданчики, ми будемо вдячні за допомогу», – запрошує Анатолій Ільченко.

Отже влада наголосила на тому, що хоче співпрацювати з громадськістю і чекає на допомогу. Цю зміну ми також не можемо не підкреслити. Отак, у взаємодії, в нашій громаді вирішується одна з давніх проблем. І ми тішимося, що внесок редакції у такі зміни – вагомий.

Автори: Тетяна Терзі, головна редакторка інтернет-видання «Махала» та Олексій Погорелов, президент Української Асоціації Медіа Бізнесу

Матеріал підготовлений за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу завдяки фінансуванню від “Німецького Фонду Маршалла з США” та “Українського Медіа Фонду”.