Цей матеріал – про надзвичайний результат, який отримала громада Нового Бугу Миколаївської області завдяки прекрасній творчій співпраці місцевого медіа та молодіжного театру. Дозвілля та розвиток молоді – це те, над чим ламають голови в усьому світі. А Новобузька громада, завдяки цій співпраці та підтримці з боку місцевої влади, має власний молодіжний театр, який розвиває молодь і ставить вистави. Про те, як місцеве медіа впливає на розвиток молодіжного середовища – дізнавайтесь з цієї публікації.
Цей проєкт розпочався з розмови між редакцією «Вперед» з Нового Бугу Миколаївської області та УАМБ. Редакція спитала нашої поради – як їм краще допомогти місцевому молодіжному театру «Крила», який хотів залучити до своїх лав більше молоді, поставити спектакль, і запросити громаду на прем’єру. При цьому театр просив місцеве медіа поширювати більше інформації про творчість Спиридона Черкасенка, яка є частиною української літературної спадщини.
Обговоривши і сам запит, який медіа отримало від театру, і можливості редакції, ми дійшли згоди, що найбільш ефективною допомогою, яку може надати редакція, буде привернення уваги до розвитку самого театру. Метою такої роботи, як ми погодили, буде зацікавити молодь йти до театру, а мешканців – сходити хоча б на прем’єру. Не менш важливим було і заохотити місцеву владу допомогти юним театралам зі сценою хоча б для того, щоб зіграти прем’єру.
Ця розмова відбулась восени 2024 року, а прем’єру молодіжний театр «Крила» поставив на новорічні свята. З аншлагом та великим успіхом. Охоче ділимося нашим спільним досвідом того, як завдяки взаємодії між керівництвом театру, редакцією та за підтримки місцевої влади молодіжний театр в Новому Бузі вийшов на новий рівень, і тепер до нього хоче потрапити все більше і більше молодих людей.
Величезна роль спеціальної сторінки на Фейсбук
Отже, до редакції газети «Вперед» звернулась Світлана Назарій, керівниця молодіжного театру «Крила», з проханням допомогти у приверненні уваги як до самого театру, так і до особистості Спиридона Черкасенка, за творами якого вони хотіли робити постановки.

Ми запропонували, що створимо для театру спеціальну сторінку у Facebook під назвою «Газета «Вперед» – театр «Крила», на якій будемо публікувати різноманітну інформацію про діяльність самого театру та про творчість Спиридона Черкасенка. На сторінках же газети – як друкованого видання, так і на наших цифрових платформах – будемо подавати матеріали для широкої аудиторії, яка, можливо, трохи менше зацікавлена отримувати багато детальної інформації про щоденне життя молодіжного театру. Проте точно хоче знати і про залучення молоді до театральної діяльності, і про майбутні вистави самого театру.
Для того, щоб поширювати багато інформації про щоденне життя театру, ми створили спеціальну сторінку у Facebook під назвою «Газета «Вперед» – театр «Крила»
Саме у такий спосіб ми вирішили допомогти ініціативній групі, яка взялась реалізувати власний громадський проєкт зі створення в Новобузькій громаді молодіжного театру і взяла собі за мету відновити театральні традиції у місті Новий Буг, втрачені через війну. Тож саме тому наш журналістський проєкт ми назвали «Молодіжний театр – громада: кроки назустріч робимо разом».
За три місяці молодіжний театр став помітною дійовою особою в громаді
За три місяці нашої активної допомоги театру «Крила» у розбудові комунікації – адже вони мали комунікацію з громадою і до нашого активного включення в цей процес – театр здобув масу вагомих результатів.

Перш за все, вони провели дуже успішну прем’єру – грали «Попелюшку». Театр – це не кіно, яке можна подивитись, сидячи перед телевізором, в театр на виставу треба прийти. До «Крил» прийшли глядачі – і їх було більше, аніж усі очікували. Так, на прем’єрі «Попелюшки» було більше 200 глядачів, і висока відвідуваність трималась весь новорічно-різдвяний період.

Для прем’єри «Попелюшки» місцева влада надала сцену у будинку міської ради. А завдяки інтересу батьків та громади в зал ледь вмістилися понад 200 глядачів
Для того, щоб прем’єра могла зібрати якомога більше бажаючих, влада міста надала дозвіл використовувати сцену у будинку міської ради. Варто одразу наголосити, що після успіху цього виступу, театр отримав дозвіл на регулярне використання цього приміщення для майбутніх вистав.
Не менш важливо, що у театр прийшла молодь, і постійно підходять все нові і нові бажаючі. Молодь відчула творче натхнення, адже всі були на виду у громаді, в газеті і у соцмережі. «Крила» відчули значну увагу і підтримку від органу самоврядування, відділу освіти, громади, батьків і меценатів. А ще дуже важливо, що актори досягли успіхів у міжнародних онлайн фестивалях (індивідуальних і колективних). Один з акторів, Олег Ратов, прийняв рішення після закінчення педколеджу здобувати театральну професію.

Окремий і дуже значущий результат – що театр «Крила» став помітною дійовою особою в громаді. А найцінніше, що зробила редакція для театру «Крила» – допомогла підняти престиж молодих театралів серед однолітків і зібрати навколо театру аудиторію з різних поколінь, яка тепер чекає на театральні події з цим колективом.
Театр – це той вид мистецтва, на який організувати молодь – справа не з легких, адже молоді частіше обирають щось окреме – музику, вокал, виразне читання чи інше. Але майстерність керівництва театру та колективний успіх – це те, що приваблює молодь йти до театру. «Крила» за короткий період в громаді вийшли в центр уваги, молодь відчула свою творчу силу, впевненість і, нарешті, справжній успіх.
Тираж газети не впав, кількість переглядів зросла на 36,7%
Не менш значущим став цей проєкт і для самої редакції газети. Так, за період реалізації проєкту ми провели передплату кампанію на 2025 рік – і тираж залишився стабільним, незважаючи на труднощі через війну.
Щоб виконати завдання проєкту, ми створили та поширили в газеті та на її цифровій платформі 89 публікацій та відео. А на додатковій сторінці у Facebook «Газета «Вперед» – театр «Крила», де ми публікували відеозаписи виступів акторів та інші матеріали про поточну діяльність театру, до безпосереднього спілкування з «Крилами» долучились 77 підписників.
Ми створили більше публікацій, аніж планували: завдяки створеному інтересу до редакції почали надходити дописи з театральною тематикою
Зауважуємо: працюючи з цією тематикою, ми створили більше публікацій, аніж планували. Самі не очікували, і привертаємо вашу увагу: коли наша аудиторія побачила, що ми цю тему висвітлюємо регулярно, до редакції почали надходити дописи з театральною тематикою – і це для нас радісна ознака.
В цілому ж, оскільки редакція активно висвітлювала новобузькі театральні традиції, то ми побачили як зріс інтерес і до цієї тематики, і до цього виду художньої самодіяльності. Від читачів і підписників, молодих театралів ми почули відгук – «багато і цікаво».
Статистика це підтверджує. Так, на основній сторінці ПП «Видавництво газети «Вперед» у Фейсбуці кількість підписників зросла на 104. Наші публікації зібрали 82 тисячі переглядів сторінки (збільшення на 36,7%) і мали 3190 проявів взаємодії (на 7,2% більше, ніж було до проєкту).

До речі, до нас звернулися з проханням допомогти збільшити публічність і інші творчі колективи – місцева дитяча школа мистецтв і студія хореографії.
Молодіжний театр в громаді – це не лише про вистави
Насамкінець хочеться відзначити важливість цього руху для громади. Адже і заняття спортом, і театр, і інші види розвитку молоді – дуже важливі. І дуже непрості, коли в країні війна. А театр «Крила» – унікальне явище у культурному житті Нового Бугу. За роки свого існування він став не лише місцем розвитку юних талантів, а й символом стійкості, натхнення та об’єднання громади. Створений у період повномасштабного вторгнення, театр починав із патріотичних композицій, які надихали людей у важкі часи. Сьогодні «Крила» продовжують свій творчий політ, відкриваючи нові горизонти.
Театр – це платформа, яка допомагає дітям і молоді розкривати свої таланти, знаходити друзів і отримувати незабутній досвід творчого самовираження
Та «Крила» – це не лише про вистави. Це платформа, яка допомагає дітям і молоді розкривати свої таланти, знаходити друзів і отримувати незабутній досвід творчого самовираження. Важливо, що театр не зупиняється на досягнутому, а постійно шукає нові формати роботи, залучає до співпраці професійних митців, організовує майстер-класи, проводить відкриті репетиції, які крок за кроком стають частиною культурного життя міста.
Тож театр «Крила» є прикладом того, як невеликий, але згуртований колектив може стати центром мистецького життя громади. Це не лише про виступи на сцені, це про підтримку, об’єднання і створення простору, де кожен може знайти себе. Разом із громадою вони здатні досягти ще більшого, надихаючи всіх нас на нові злети.
АВТОРИ: Людмила Зубова-Кульчицька, журналіст та Олексій Погорєлов, президент Української Асоціації Медіа Бізнесу
«Цей матеріал підготовлено у співпраці з Українською асоціацією медіа-бізнесу та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Автори несуть відповідальність за вибір і виклад фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені думки. які не обов’язково належать ЮНЕСКО та жодним чином не зобов’язують Організацію».