Старші люди часто кажуть, що не знають як вирішити ту чи іншу ситуацію – і погоджуються терпіти незручності. Робота нашої редакції в цьому проєкті не має якихось яскраво-показових результатів – те, чого ми досягнули, виглядає занадто буденним. Але не для старших мешканців нашої громади. Саме тому ми хочемо, щоб цю історію прочитали в інших громадах. Бо з таких, невеличких результатів складається щоденне життя людей, громад і – врешті-решт – використання безцінного досвіду, співпраця поколінь, взаємодія та розвиток. Бо за цим стоять люди та їхні спільні дії.
Ми – медіа «Вісті Барвінківщини». Працюємо у рідному Барвінковому Ізюмського району Харківської області. Наша аудиторія – 2100 читачів газети «Вісті Барвінківщини», 9706 підписників групи «Вісті Барвінківщини» у фейсбуці та близько 16 тисяч відвідувачів сайту Барвінкове-info (понад 190 тис відвідувань за рік). Проєкт «Об`єднатися у турботі: проблеми людей літнього віку вирішуємо спільно» ми сфокусували на допомозі старшим мешканцям громади. Бо саме мешканці віку 60+, як ніхто інший, потребують підтримки і допомоги у нинішній час війни.
Щоб сфокусувати свої зусилля на, дійсно, найважливішому, ми провели опитали аудиторію нашого проєкту. Для цього зустрічалися з людьми наживо, спілкувалися з ними телефоном, виїздили в села. Це дало нам можливість сформувати чітке розуміння того, які саме питання турбують людей найбільше, які проблеми самотужки вони не можуть вирішити. Щирість, відкритість і довірливість людей надихнула нас на активності в роботі.
Опитування дало можливість сформувати чітке розуміння того, яка саме допомога найбільше потрібна
В самому ж проєкті ми не проводили помпезних, масових заходів – і не тільки з безпекових міркувань. Натомість збирали невеликі групи людей, в яких кожному було би комфортно. Щоб люди відкрилися, щоб озвучували свої питання і знаходили відповіді на них.
Щоб знайти точну відповідь – треба «розкрити» людину в розмові
Обраний нами формат спрацював дуже добре. Так, тренінг з мінної безпеки ми провели у селі Богодарове у партнерстві з представництвом The NALO Trust в Україні. Чому це село і чому ця тема? Богодарове з усіх боків обрамлене лісом. Мешканці як ходили по гриби, так і ходять, вірячи в те, що в лісі безпечно, адже орків у селі не було, тож і смертоносного заліза у соснових насадженнях бути не може.
На тренінг, який провели Юлія Шамкова з колегами з The NALO Trust в Україні, прийшли 17 осіб старшого віку. За півтори години щирого спілкування та фахових роз’яснень основних правил мінної безпеки, мешканці Богодарового переглянули свою думку, задумалися над тим, про що розповіли фахівці.
– Наслухалися жахів, тепер у ліс ні ногою. Обійдемося без грибів. Не варті вони таких ризиків, – виходячи з тренінгу, підсумувала учасниця заходу Мирослава Богданівна. І, знаючи сільське «сарафанне радіо», можемо стверджувати, що знання, винесені пенсіонерами із тренінгу, набудуть розголосу.
Якби ми зібрали багато людей, учасники навряд чи розповіли б про ситуації, в які потрапили через власну довірливість
Інша група пенсіонерів (16 осіб) була запрошена на інформаційно-роз`яснювальний захід «Кібезпека: як захистити себе від шахраїв в інтернеті», який ми провели в стінах свого офісу. Представниця міського відділення поліції Єлизавета Гудименко не тільки розказала про найпоширеніші прийоми шахраїв, але й провела індивідуальні консультації. Дуже важливо, що ця дискусія не була велелюдною. Адже якби ми зібрали багато людей, то присутні навряд чи розповіли про ситуації, в які потрапили через власну довірливість. А так, виходячи із заходу, вони переговорювалися, що якби знали про це раніше, то й в халепу б не потрапили.
До речі, аналізуючи реакцію на тему з кібербезпеки, ми вирішили продовжити її на сторінках газети «Вісті Барвінківщини». Єлизавета Гудименко дала згоду на публікацію серії роз’яснювально-консультативних матеріалів як не потрапити на гачок до аферистів.
Розмова в зручній обстановці – це унікальне за продуктивністю рішення
Ще одним питанням, яке наше медіа не залишило без уваги, став пошук місця для зустрічей та спільного дозвілля пенсіонерів. Під час опитування 68-річна барвінківчанка Ніла Миколаївна та інші пенсіонерки з міста говорили, що раніше територіальний центр у Барвінковому мав кімнати для проведення культурно-масових заходів, де збиралися за потреби люди старшого віку, спілкувалися, проводили своє дозвілля. А тепер ці площі зайняті офіційною установою.
Питання ми обговорили із заступницею голови Барвінківської міської ради Наталією Коптєвою, яка повідомила, що до міської ради вже надходили такі звернення від людей старшого віку і, зокрема, учасників клубу «Надвечір`я». Тож все зійшлося, і приміщення для переселення тієї державної установи вже знайдено. Найближчим часом після вирішення організаційно-технічних питань, кімнати терцентру будуть звільнені і віддані для проведення культурно-масових заходів людей старшого віку. Так, як це було раніше.
Збираючись в клубі, люди старшого віку підтримують один одного та уособлюють потенціал мудрості громади
До речі, завдяки опитуванню ми змогли не тільки допомогти клубу з місцем для зустрічей, але й долучили до колективу творчу, обдаровану 61-річну мешканку села Подолівка Тетяну Мамич. Вона маломобільна, має інвалідність, фактично втратила зв’язок із соціумом. Ми видали невеличкою брошуркою її поезії і презентували збірку на засіданні клубу «Надвечір`я», організували виставку її малюнків в Барвінківському краєзнавчому музеї.
Записали відеозвернення до пані Тетяни від її колег, з якими вона працювала у сфері культури. Іншими словами, завдяки взаємодії місцевого медіа і клубу «Надвечір`я» Тетяна Мамич розширила коло свого спілкування.
-Таке відчуття, що я переступила поріг оселі, що вийшла у великий світ, – дякувала нам Тетяна Олександрівна. – Ви додали мені життєвих сил, бажання творити, писати, малювати.
Якщо немає в терцентрі – це ще не означає що немає зовсім
З наших інших здобутків – допомога у пересувані. Троє пенсіонерок – Раїса Володимирівна із села Малолітки, Лідія Миколаївна із села Богодарове, Раїса Антонівна із села Григорівка – під час опитування повідомили, що за станом здоров`я і медичними показами потребують засобів пересування (спеціальних палиць). Але не знають до кого звернутися, як їх отримати.
Ми з’ясували, що територіальний центр соціальних послуг надає такі засоби у тимчасове користування, але в поточний момент в цьому центрі ні палиць, ані ходунків немає. Тоді ми звернулися до міжнародної гуманітарної організації FHI360 (Family Health Informational 360). Про роботу мобільних медичних бригад у нашій громаді ми давали інформацію в газету, тож спрямували запит до провідної фахівчині програми громадського здоров`я Ірини Кравченко. Розповіли пані Ірині про ситуацію, подали відомості про наших респонденток, які потребують допомоги у засобах пересування. І фахівці цієї організації провели обстеження пацієнток і видали їм палиці!
Місцеве медіа повідомляє багато важливих новин – і може знаходити відповіді на складні питання, які іншим не під силу
– Дякую велике за допомогу. Я й не сподівалася, що ви нам допоможете. Багато різних обіцянок чується навколо, а ось реально допомогти не у всіх виходить, – сказала нам телефоном Лідія Миколаївна. – Це б мені не один раз із села треба було їхати до лікарів в Ізюм, в Барвінкове, щоб все це оформити. А тут все так швидко: після вашого опитування й місяця не пройшло, а я вже маю палицю-помічницю. Дякую вам дуже.
Сила взаємодії – це сила об’єднання зусиль
Це лише кілька фактів нашої роботи в рамках проєкту. Ніби й дріб’язкові, малозначимі історії. Але ось з таких маленьких епізодів і твориться історія змін в цілому по громаді і в житті конкретних мешканців нашої Барвінківщини.
Віктор Седенко, голова Барвінківської ветеранської організації: «Отака співпраця з редакцією дуже корисна для планування роботи нашої ветеранської організації. Адже завдяки проведеному анкетуванню окреслені багато питань, що хвилюють наших ветеранів, тож це суттєва допомога в плануванні роботи спілки. Впевнений, що така взаємовигідна співпраця і надалі принесе багато користі літнім людям, переважна більшість яких – передплатники «Вістей Барвінківщини».
Правильно організована робота місцевого медіа – це і більш щасливі пенсіонери, і працююча сфера послуг в громаді
Тамара Протасова, директорка Барвінківського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг): «Приємно було долучитися до проєкту, який реалізовує наше місцеве медіа. Ми вже зараз бачимо реальні результати спільної роботи. Після публікації на сайті видання матеріалу про послуги, який надає наш заклад людям старшого віку, у нас збільшилася кількість клієнтів. Можу сказати, що за останні 1,5 місяці з`явилося 8 нових клієнтів у нашої перукарки, ще 9 осіб вперше скористалися послугами нашої швачки. У розмові з нашими майстринями відвідувачі терцентру зізнаються, що про соціальні послуги вони дізналися саме з публікації місцевих журналістів».
Підсумовуючи, те, що нам вдалося – наш маленький успіх. І нехай не про все ми розповідали на сторінках газети (не в наших принципах робити піар своєї роботи), але те, що залишили добрий слід у долях людей, хоч на трішечки покращили якість їх життя в непростому сьогоденні – це важливо. Тож наш проєкт показав і нам самим, і мешканцям, як робота місцевого медіа та об`єднання зусиль допомагають спільно вирішувати проблеми людей літнього віку. А насправді, не тільки їх самих.
АВТОР: Ірина Столбова, директорка «Вісті Барвінківщини Медіа Центр» та Олексій Погорелов, президент Української Асоціації Медіа Бізнесу
Матеріал підготовлений за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу завдяки фінансуванню від “Німецького Фонду Маршалла з США” та “Українського Медіа Фонду”.